E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

zahradni-slavnost36 zima7 divka jaro21 bytosti-2 zima5 ovce kocour remesla8 bile-husy kvetiny3 kvetiny16

ZAHRADNÍ SLAVNOSTI 2015

Zahradní slavnost letního slunovratu

20. června 2015

V sobotu 20. června 2015 se v Zahradním dvoře Listen ve Strakách u Nymburka uskutečnila tradiční Letní zahradní slavnost ku příležitosti letního slunovratu a blížící se Svatojánské noci. Ani nepřízeň počasí neodradila několik desítek návštěvníků, aby se sjeli zblízka i zdaleka a zúčastnili se pestrého programu, který pro ně s láskou nachystali obyvatelé Zahradního dvora.

Listen zahradní dvůr1
Zahrada byla pro návštěvníky otevřena již od 11 hodin a vlastní program byl zahájen ve 13 hodin komentovanou prohlídkou, během níž nás majitel zahradního dvora provedl zákoutími rozkvetlé zahrady, vyprávěl o její historii a ukázal nám, co bylo nově zbudováno. Z nových staveb nás zaujala především voliéra s okrasným ptactvem – např. s bílými holuby či zlatými bažanty.

zahradní dvůr
V první přednášce nás paní Magdaléna Dobromila Staňková, autorka knížky Bylinky pro děti a maminky, seznámila se svatojánskými bylinami, pověděla nám o jejich léčivých účincích a prospěšnosti pro naše tělesné i duševní zdraví. Další přednáška nesla název Přirozená péče o tělo aneb jak se vyhnout chemické kosmetice. Pan Vít Syrový nás v ní seznámil s chemickými přísadami, jimž bychom se v kosmetice měli vyhýbat, i s látkami, které bychom naopak měli vyhledávat, abychom zbytečně nezatěžovali nejen svá těla, ale i životní prostředí. Dostali jsme jednoduchý návod, jak si sami vyrobit kvalitní kosmetické přípravky z darů přírody.

 

zahradní dvůr Listen

Poté následovalo tzv. Veselé zpívání a tančení, jakož i divadlo pro děti nazvané Zlaté kapradí na motivy pohádky Josefa Drdy. V podvečer jsme se společně s panem Janem Františkem Votavou, Velmistrem Řádu sv. Huberta, zamysleli nad Krásou českého národa. Na závěr nám Divadelní společnost Zahradního dvora přednesla tzv. Rozhovor odjinud – jejich ústy k nám zazněl odkaz významné duchovní osobnosti českého národa – Mistra Jana Husa, jehož mučednickou smrt na hranici si zanedlouho připomeneme. Slavnost byla zakončena Pozdravem svatojánské noci, kdy jsme se – ač neradi – s obyvateli Zahradního dvora rozloučili. Ještě však i poté jsme směli setrvat v družných rozhovorech, než jsme se rozjeli do svých domovů.

Během celého dne probíhal pestrý program pro děti včetně lukostřelby a jízdy na koni. Malí i velcí se směli posilnit chutnými pokrmy ve špýcharu, například vynikající kulajdou či domácí pizzou, v zahradním altánu se mohli zahřát teplými nápoji, ochutnat některou z nachystaných sladkostí a zakoupit si zdravé produkty, něco pro potěchu duše či dárek pro své blízké.

Všichni jsme ze slavnosti odjížděli naplněni radostí z krásně prožitého dne s milými lidmi, vděčni za moudrá slova, jež jsme směli vyslechnout, a za nádheru rozkvetlé letní zahrady, kterou jsme se směli potěšit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Již nyní se těšíme na Podzimní zahradní slavnost, která proběhne v sobotu 19. září 2015.