E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

zahrada30 jaro1 zahrada18 pav-bily housata jaro17 zahradni-slavnost32 kvetiny6 pohled-pres-rybnik remesla14 zahradni-slavnost25 jaro28

Mateřídouška úzkolistá

Thymus serpillum

Skromná mateřídouška vydechující líbeznou vůni dala podnět k poetické pověsti, že je to matka sirotků v kvítek proměněná. Mateřídoušky patří do jedné rodiny s tymiány. Jsou to nízké plazivé keříky vytvářející nádherné fialkové polštářky, které kvetou přes celé léto. Daří se jim na slunných travnatých i skalnatých stráních, kde se jejich sluncem prosycená vůně line do daleka. I množství hmyzu, zejména včely láká mateřídouška svou libou vůní a šťavnatým nektarem.
K tomuto nenápadnému drobnému, ale svou léčivou silou a nádhernou vůní mocnému kvítku se váže mnoho legend. Ženy se jí chránily proti zlým mocnostem a podle staročeských legend pozná dívka podle síly vůně kytičky z mateřídoušky, zda je láska jejího milého dost silná a horoucí. Mateřídouška se širšími listy byla určena ženám, s listy úzkými pomáhala mužům. I staří Římané a Řekové mateřídoušku a tymián s oblibou používali a nerozlišovali jejich druhy. Ve starověku se prý používaly oba druhy k balzamování.

Latinský název je odvozený z řeckého thymos-mužnost, síla, což naznačuje nejen sílu pomoci v trápení, ale i to, že bylina má také účinky osvěžující. Navíc nemá žádné vedlejší nepříznivé účinky na organismus.

Sušená mateřídouška se dává do bylinkových polštářků či pytlíčků a svou vůní uklidní a navodí příjemnou atmosféru před spaním. Dětem můžeme ušít i mateřídouškové panenky, jež jsou dobrými kamarády do postýlky. Mateřídouška je typicky maminkovská bylinka- „douška mateří“. Neměla by chybět v základní čajové směsi pro děti na bolení bříška a pro děti i maminky na uklidnění nervů a zažívání. Příjemná vůně i chuť mateřídouškového čaje svádí k častému pití. Neměl by se však používat dlouhodobě. Maminky často dávaly mateřídouškový nálev dětem do koupele, aby byly silné a odolné proti nemocem. Mateřídouška zlepšuje trávení a spánek, uklidňuje, léčí dýchací cesty a tymol v ní obsažený pomáhá při kašli. Léčí průjmy, křeče a desinfikuje močové cesty. Zevně lze použít na oplachy, výplachy a jako kloktadlo.

materidouska

Pro zdraví duše
Jemně projasňuje vědomí a pomáhá změnit k lepšímu naše konzervativní myšlení. Bylina účinkuje jako maminčina hřejivá konejšivá náruč, následuj jejího příkladu. Buď pro druhé oporou, bezpečným přístavem, člověkem, který potěší, pochopí a podá s láskou ruku ku pomoci.

Způsob použití
Čaj
Tento čaj pijeme pro lepší trávení a spánek, a také proti kašli.
2 lžičky nati přelijeme šálkem vroucí vody, luhujeme přikryté asi 15 minut a scedíme. Čaj můžeme přisladit medem nebo mateřídouškovým sirupem.

Tinktura z mateřídoušky
V poledne za slunečného dne nasbírané bylinky naplníme volně do láhve a zalijeme pálenkou, čistým lihem či vodkou. Necháme stát 14 dní na slunci a každý den obsahem protřepáváme.

Lihovodný roztok z mateřídoušky
-je účinný více než samotný čaj. Používáme jej pro desinfekci trávícího ústrojí při salmonele a proti bakteriím, streptokokům a stafylokokům.
1 lžička lihové tinktury z mateřídoušky do 1 hrnku mateřídouškového čaje.
Na desinfekci močových cest použijeme čaj ze směsi mateřídoušky, vřesu, rdesna a přidáme 1 lžičku mateřídouškové tinktury.

Mateřídoušková koupel pro unavené a uchozené nohy
1 hrst nati mateřídoušky vložíme do studené vody, přivedeme k varu a odstavíme, luhujeme 10 minut, scedíme a přidáme do koupele.

Mateřídouškový sirup
používáme při nachlazení, kašli a nemocech horních cest dýchacích.Je výborný i pro děti a užívá se po lžičkách či v bylinkovém čaji.
Nasbíráme si asi dvě hrsti kvetoucí natě mateřídoušky a spaříme je v 1,2 l vroucí vody. Necháme vyluhovat přes noc. Druhý den výluh přes plátno scedíme, květy vymačkáme. Do výluhu přidáme med nebo 1,2 kg cukru, podle chuti citrónovou šťávu a v nádobě jej svaříme do hustoty sirupu tak, že jej na mírném ohni odpařujeme do požadované hustoty.

Mateřídouškový olej

V poledne nasbírané bylinky naplníme volně do lahve a zalijeme kvalitním olejem, aby byly rostliny ponořené. Uzavřené necháme stát 14 dní na slunci a pak přefiltrujeme přes plátýnko.

Mateřídouško, vlasti naší milé… čím dál víc tě ubývá. Važme si tě, protože jaká by to byla mez, aby znavenému poutníku či dvěma zamilovaným nevoněla mateřídouškou.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková