Česnek medvědí
Allium ursinum
Každé jaro přináší novou naději, teplo a slunce. Ve svém nitru pociťujeme radost a těšíme se z první zeleně a ze zpěvu ptactva. Toto vše cítíme v srdci jako dar našeho Stvořitele. Při pohledu na tuto novou zelenou nádheru bychom měli pamatovat na jarní kůru k očištění, jež nám přinese ozdravění a novou svěžest po dlouhé zimě. Především je to medvědí česnek, který patří k prvním poslům jara. Tato vytrvalá rostlina patří do stejného rodu jako lilie. Daří se jí na vlhkých stinných místech v lužních lesích, kde můžeme najít celé koberce česneku medvědího. Čerstvě zelené, lesklé kopinaté listy se podobají listům konvalinky. Promneme-li jeho listy a ucítíme vůni česneku, můžeme si být jisti, že jsme jej s jedovatou konvalinkou nezaměnili.
Česnek vyrůstá v dubnu a květnu, někdy i dříve. Jakmile vykvete jeho kulatý bílý květ, je na sběr již pozdě, neboť léčivá síla přechází do květu. V česneku medvědím dřímají mohutné léčivé síly a vypráví se, že i medvědi ho hledají po zimním spánku, aby si jím pročistili žaludek, střeva a krev. Česnek medvědí má v podstatě všechny vlastnosti našeho česneku, ale je mnohem léčivější. Proto je zvláště vhodný pro jarní omlazovací kůry, kůry na odstranění škodlivých látek. Sušené listy ztrácí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací kůry používají čerstvé listy. Drobně nakrájené dáváme na chléb s máslem, jemně posekané používáme jako koření do polévky, sypeme jimi brambory, těstoviny a podobná jídla.
Medvědí česnek čistí krev (pomáhá tedy i při chronicky nečisté kůži- lišeje, vyrážky), pročišťuje žaludek, střeva (je vhodný při průjmech, zácpě, parazitech ve střevech) a ledviny a močový měchýř. Pomáhá při obtížích, které pramení ze zvápenatění cév nebo z vysokého krevního tlaku, jako jsou závratě, pocit tlaku v hlavě nebo úzkost. Vysoký tlak pomalu klesá.
Všechny rostliny jako jsou česnek, cibule, česnek medvědí, pažitka i pórek jsou výborným lékem při nachlazení a chřipce, díky svému zahřívacímu účinku a díky obsahu allicínu, který posiluje vlastní obranné síly těla proti virům.
Víno z česneku medvědího je zázračným lékem pro všechny staré lidi, kteří mají trvale zahleněné průdušky, pomáhá i při tuberkulóze a zastaralém kašli. Není jiná tak účinná bylina na pročištění žaludku, krve a střev.
Pro zdraví duše
Česnek posiluje náš vnitřní oheň a dodává odvahu i sílu k překonání nemoci i překážek v našem životě. Zahřívá tělo i duši, pomáhá nám uvědomit si, že teplo našich dlaní a láskyplné srdce může zahladit rány na duši našich bližních. Zavzpomínejme, když nám bylo někdy pusto a prázdno u srdce, jak cenný byl hřejivý pohled do očí, láskyplné slovo přítele, či něžné pohlazení…
Způsoby použití
Jako koření
Čerstvé listy medvědího česneku nařežeme nadrobno a sypeme je na chléb s máslem, do polévek, salátů, masových pokrmů, pokrmů z rýže, těstovin a brambor.
Víno
Plnou hrst nakrájených listů krátce povaříme ve ¼ litru bílého vína, osladíme podle chuti medem nebo sirupem a popíjíme po doušcích.
Tinktura
pomáhá proti skleróze, kornatění cév, nespavosti a sklíčenosti a pro snížení krevního tlaku.
Nadrobno nakrájené listy i cibulky naplníme až po hrdlo do lahve a zalijeme 40% vodkou nebo čistým lihem z lékárny. Necháme stát 14 dní na slunci nebo na teplém místě, pak scedíme a užíváme 1 malou lžičku denně, ne však dlouhodobě.
Použitá literatura:
Maria Treben- Zdraví z Boží lékárny
Foto: M.D. Staňková