E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

zahrada22 mladata skritkove-2 fontana jaro18 zahradni-slavnost13 manaskove-divadlo kvetiny20 zahradni-slavnost31 prodejna-2 zahrada12 zahradni-slavnost24

Dub letní

Quercus robur

Dub- statný hrdý strom, symbol silného, otužilého, statečného muže. Byl uctíván našimi předky jako král stromů. Potkáme-li v lese statný dub, u něhož cítíme mocnou sílu, mimoděk jej nazveme králem lesa. Dávné národy dub zasvěcovaly svým bohům. Kolem řeckých svatyní byly vysázeny posvátné dubové háje. Latinské slovo robur znamená sílu a pevnost. Tyto vlastnosti v sobě nese i dubové dřevo, které se používá pro výrobu železničních pražců, sudů, či parket. Mohutný kořenový systém těchto stromů se využíval též pro zpevnění hrází, proto ještě dnes na některých hrázích rybníků nacházíme řadu statných dubů.
U nás rostou dva druhy dubů- dub letní a dub zimní. Známý je též dub korkový domácí v západním Středomoří, pěstovaný pro korek. Teplé suché lesostepní lokality, kde se dubům dobře daří, nazýváme doubravy. Dub letní i zimní může dorůstat až do výšky 35 metrů, které dosahuje ve stáří 120 let. Další staletí dub roste do šíře, proto dosahuje tak mohutného objemu kmene. Známí jsou až tisíc let staří jedinci.
Solitérně rostoucí duby jsou nejen ozdobou kraje, ale často i stromy památnými. Pocházíme-li pozorně přírodou, bude nám nápadné, že se dubům daří na místech zvláštních svou energií, která jsou dnes známá jako litopunkturní body v krajině. Energie v krajině proudí, tak jako v našem těle, přes určité důležité body, které může citlivý člověk vnímat jako místa, kde mu je dobře a kde může cítit síly proudící shůry. Na takových místech můžeme též vnímat přítomnost velkých bytostných- vládců krajinných celků, protože právě oni se zabývají přijímáním a dalším vedením sil, které proudí od Stvořitele až sem dolů k Zemi. Jsme-li na takovém místě přítomni, chovejme se ohleduplně, protože pro své chování a často temné vyzařování bývají lidé pro bytosti přírody nezvanými a obtěžujícími hosty.
Lidé často přichází k mohutným stromům a obejmou je s přáním, aby mohli načerpat sílu. Ano, můžeme to učinit. Otevřeme se také zářivým proudům shůry a léčivým silám stromů, ale nebuďme těmi kdo pouze berou. I my můžeme ze sebe něco stromům a jejich bytostem dát. Oni rozumí řeči čisté radosti a lásky.

Oblíbené plody dubu žaludy nebyly vždy jen potravou pro lesní zvěř, ale i v Čechách lidé v obdobích nouze za války žaludy sbírali a mleli z nich mouku nebo je pražili jako náhražku kávy. Duběnky se dříve používaly k barvení látek a k výrobě inkoustu.

Pro léčebné účely se sbírají žaludy, pupeny, ale zejména mladá dubová kůra a to z větviček tenčích než prst. Dubovou kůru sbíráme na jaře nejlépe z mladých stromků vyřezaných při probírce lesa, abychom neničili zbytečně lesní porost. Používá se jako odvar či prášek vnitřně k zastavení krvácení, při průjmu a při silné menstruaci. Odvar se používá jako kloktadlo při angíně. Zevně pak k omývání krvácejících ran, ekzémů, kožních zánětů a mírnějších popálenin. Jako sedací koupele můžeme dubovou kůru použít při hemeroidech. Dubová tinktura- dubové kapky se používají na kloktání při angíně, bolestech v krku, při nemocech dutiny ústní, aftech, bolestech zubů a uší. Dále při poštípání hmyzem, na akné, ekzémy i při borelióze.

dub

Pro zdraví duše
Dub posiluje odvahu, odhodlanost a vnitřní sílu. Nelekej se překážek, nemysli si, že jsi malý a nepotřebný. Člověk, tak jako strom, zraje lety k opravdové moudrosti. Běž neúnavně za svým vytyčeným světlým cílem. Vzpomeň na dub, který odolá sám na kopci i těm nejprudším bouřím a přívalům sněhu. Buď vnímavý ke všem pomocím, které jsou kolem tebe, naslouchej hlasu svého srdce. Tak jako dub vytrvej ve svém úsilí a ono ponese plody, které mohou být užitečné pro mnohé.

Způsob použití
Odvar z dubové kůry
3 lžičky sušené drcené kůry na ¼ litru vody, 15 minut povaříme a necháme vychladnout. Pijeme jej studený 2-3x denně.

Prášek
Dubovou kůru jemně rozdrtíme nebo umeleme na prášek a užíváme 4x denně na špičku nože. Zapíjíme vodou.

Kloktadlo z žaludů
Používáme při bolestech v krku, zánětu sliznice hrtanu a dutiny ústní
Hrst zralých žaludů vaříme 20 minut v ½ litru vody, necháme ustát, přecedíme a zředíme na polovinu vodou.

Pleťová voda
je osvěžující a stahující na mastnou pleť a proti vráskám. 10 g dubové kůry na šálek vody, povaří se mírně 10 minut, pak necháme 10 minut vyluhovat a teplé přikládáme jako obklad na obličej.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková