E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

kvetiny28 zahradni-slavnost19 kvetiny15 zahrada31 lednacek zahrada18 remesla9 zima12 remesla20 jaro11 jaro3 remesla19

Levandule lékařská

Levandula vera

Levandule je vonná bylina, která roste jako malý keřík, který je nenáročný na půdu. Pochází ze středomoří a daří se jí v teplejších polohách. Její modrofialové kvítky i úzké listy vydávají charakteristickou levandulovou vůni. Jméno „Lavandula“ znamená mýt se či prát a vzniklo u Římanů, to proto, že si levanduli tamní lidé dávali s oblibou do koupelí. Do Evropy ji přivezli právě Římané. Od té doby se levandule pěstovala v klášterních zahradách a dodnes se těší velké oblibě právě pro svou nenahraditelnou příjemnou vůni. Dnes se pěstuje ve velkém především ve Francii v Provence, kde se z jejích silic vyrábí různé voňavky a vonné oleje. Květy se sklízí těsně před rozvitím, v té době obsahují nejvíce vonné silice. Vůně levandule odpuzuje hmyz a moly. Proto si do šatníku či prádelníku hospodyně nikdy nezapomněly vložit látkový pytlíček s levandulí. Můžeme vidět i stylově ušitá ramínka naplněná touto vonnou bylinou. Dětem do postýlky můžeme ušít měkkou látkovou panenku Levandulku, jejíž vůně je zklidní před spaním a navodí příjemnou atmosféru na dobrou noc.
Již sám název napovídá, že se levandule používá i k léčebným účelům. Využívá se květ, někdy i kvetoucí nať. K léčení se užívá ve formě čajů, často pak ve formě éterického oleje, dále v podobě lihové tinktury a také v homeopatii. Levandule je přírodním uklidňujícím a tišícím prostředkem. Mírní pocity úzkosti a strachu, působí blahodárně na nervy a tlumí bolesti hlavy psychického původu a při migréně. Uvolňuje křeče při trávení a zlepšuje odtok žluče. Působí též antibioticky a podporuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů.

Zevně se používá ke koupelím nohou a rukou, které působí blahodárně při revmatických bolestech, na unavené nohy a k léčení kožních ekzémů. Levandulové koupele celkově uklidňují, při oplachování vlasů pomáhají proti lupům a léčí i kožní potíže. Studené obklady pomáhají na vyvrtnutý kotník a k doléčení zlomenin.Levandule celkově ochlazuje.

Pomáhá též při senné rýmě, kdy její inhalování uklidňuje podrážděné sliznice.

V aromaterapii je levandulový éterický olej jedním z nejznámějších a nejhojněji využívaných. Jeho účinek je velmi široký a mnohostranný. Vonná silice působí blahodárně při stresu, neurózách, poruchách spánku, při chřipce a virózách. Tento éterický olej je jedním z mála, který se může aplikovat na pokožku neředěný. Při bolestech hlavy potíráme kapkou oleje spánky či krk a šíji. Zředěný jej můžeme používat i na čištění a hojení ran, ekzémů, proti lupence, na spáleniny, pohmožděniny, omrzliny a jizvy. Do aromalampy jej můžeme nakapat při rýmě, kašli nebo při nevolnosti, dokonce je vhodný i při porodu. Uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru domova a bezpečí.

Levandule se též používá jako koření do jídel. Dobře se kombinuje s dalšími středomořskými bylinami- tymiánem, saturejkou, rozmarýnou a dobromyslí.

levandule

Pro zdraví duše

Vonná levandule uklidňuje duši a navozuje pocit svěžesti a duševní pohody. Je to ženská bylina. Ženy mohou tak jako levandule vytvářet příjemnou atmosféru domova, kde nás obklopí pocit bezpečí, svěžesti, klidu a míru. Můžeme zde odložit vše těžké, co nás za den potkalo a hřejivá mateřská náruč laskavé přítomnosti paní domu je cítit v každém koutku.

Způsob použití
Čaj
Levandulový čaj uklidňující nervy, při migréně a pocitech úzkosti
Stejné díly levandule, mateřídoušky a meduňky- 2 lžičky směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme asi 10 minut vyluhovat a scedíme.
Při bolestech hlavy pomáhá jedna kapka levandulové silice rozetřená na spánky.

Čaj proti křečím

Čaj proti křečím  zažívání a žlučníku a proti nadýmání: směs stejných dílů levandule, máty, měsíčku a heřmánku.

Koupel s levandulí na unavené nohy
1 hrst levandule s mateřídouškou necháme přejít varem v 1 litru vody, vyluhujeme 10 minut a vlijeme do lázně na nohy.

Vonná levandulová koupel
Do koupele si nakapeme pět kapek levandulového éterického oleje. Tato koupel je velmi příjemná, harmonizující a uklidňující a provoníme s ní celou koupelnu.

Levandulový olej pro lesklé vlasy
Vlasy po umytí oplachujeme v chladnější vodě s přidáním 1 lžíce jablečného octa a 3 kapek levandulového éterického oleje.

Levandulový hojivý olej
-k masážím a mazání bolavých zad, vysušených rukou, k hojení drobných poranění, popálení od kopřivy či poštípání hmyzem, také na těhotenské strie
50 g levandulových květů naložíme do ½ l kvalitního oleje, necháme 14 dní stát na teplém místě a potom přecedíme. Uchováváme v hezkých skleněných lahvičkách.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková