E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

prirodni-bytosti zahradni-slavnost4 zahradni-slavnost29 zahrada21 zima19 zahrada20 zluta-housata zahrada4 remesla9 jaro8 kvetiny18 zahradni-slavnost31

Levandule lékařská

Levandula vera

Levandule je vonná bylina, která roste jako malý keřík, který je nenáročný na půdu. Pochází ze středomoří a daří se jí v teplejších polohách. Její modrofialové kvítky i úzké listy vydávají charakteristickou levandulovou vůni. Jméno „Lavandula“ znamená mýt se či prát a vzniklo u Římanů, to proto, že si levanduli tamní lidé dávali s oblibou do koupelí. Do Evropy ji přivezli právě Římané. Od té doby se levandule pěstovala v klášterních zahradách a dodnes se těší velké oblibě právě pro svou nenahraditelnou příjemnou vůni. Dnes se pěstuje ve velkém především ve Francii v Provence, kde se z jejích silic vyrábí různé voňavky a vonné oleje. Květy se sklízí těsně před rozvitím, v té době obsahují nejvíce vonné silice. Vůně levandule odpuzuje hmyz a moly. Proto si do šatníku či prádelníku hospodyně nikdy nezapomněly vložit látkový pytlíček s levandulí. Můžeme vidět i stylově ušitá ramínka naplněná touto vonnou bylinou. Dětem do postýlky můžeme ušít měkkou látkovou panenku Levandulku, jejíž vůně je zklidní před spaním a navodí příjemnou atmosféru na dobrou noc.
Již sám název napovídá, že se levandule používá i k léčebným účelům. Využívá se květ, někdy i kvetoucí nať. K léčení se užívá ve formě čajů, často pak ve formě éterického oleje, dále v podobě lihové tinktury a také v homeopatii. Levandule je přírodním uklidňujícím a tišícím prostředkem. Mírní pocity úzkosti a strachu, působí blahodárně na nervy a tlumí bolesti hlavy psychického původu a při migréně. Uvolňuje křeče při trávení a zlepšuje odtok žluče. Působí též antibioticky a podporuje slinivku břišní k vyšší tvorbě enzymů.

Zevně se používá ke koupelím nohou a rukou, které působí blahodárně při revmatických bolestech, na unavené nohy a k léčení kožních ekzémů. Levandulové koupele celkově uklidňují, při oplachování vlasů pomáhají proti lupům a léčí i kožní potíže. Studené obklady pomáhají na vyvrtnutý kotník a k doléčení zlomenin.Levandule celkově ochlazuje.

Pomáhá též při senné rýmě, kdy její inhalování uklidňuje podrážděné sliznice.

V aromaterapii je levandulový éterický olej jedním z nejznámějších a nejhojněji využívaných. Jeho účinek je velmi široký a mnohostranný. Vonná silice působí blahodárně při stresu, neurózách, poruchách spánku, při chřipce a virózách. Tento éterický olej je jedním z mála, který se může aplikovat na pokožku neředěný. Při bolestech hlavy potíráme kapkou oleje spánky či krk a šíji. Zředěný jej můžeme používat i na čištění a hojení ran, ekzémů, proti lupence, na spáleniny, pohmožděniny, omrzliny a jizvy. Do aromalampy jej můžeme nakapat při rýmě, kašli nebo při nevolnosti, dokonce je vhodný i při porodu. Uklidňuje a navozuje příjemnou atmosféru domova a bezpečí.

Levandule se též používá jako koření do jídel. Dobře se kombinuje s dalšími středomořskými bylinami- tymiánem, saturejkou, rozmarýnou a dobromyslí.

levandule

Pro zdraví duše

Vonná levandule uklidňuje duši a navozuje pocit svěžesti a duševní pohody. Je to ženská bylina. Ženy mohou tak jako levandule vytvářet příjemnou atmosféru domova, kde nás obklopí pocit bezpečí, svěžesti, klidu a míru. Můžeme zde odložit vše těžké, co nás za den potkalo a hřejivá mateřská náruč laskavé přítomnosti paní domu je cítit v každém koutku.

Způsob použití
Čaj
Levandulový čaj uklidňující nervy, při migréně a pocitech úzkosti
Stejné díly levandule, mateřídoušky a meduňky- 2 lžičky směsi přelijeme šálkem vroucí vody, necháme asi 10 minut vyluhovat a scedíme.
Při bolestech hlavy pomáhá jedna kapka levandulové silice rozetřená na spánky.

Čaj proti křečím

Čaj proti křečím  zažívání a žlučníku a proti nadýmání: směs stejných dílů levandule, máty, měsíčku a heřmánku.

Koupel s levandulí na unavené nohy
1 hrst levandule s mateřídouškou necháme přejít varem v 1 litru vody, vyluhujeme 10 minut a vlijeme do lázně na nohy.

Vonná levandulová koupel
Do koupele si nakapeme pět kapek levandulového éterického oleje. Tato koupel je velmi příjemná, harmonizující a uklidňující a provoníme s ní celou koupelnu.

Levandulový olej pro lesklé vlasy
Vlasy po umytí oplachujeme v chladnější vodě s přidáním 1 lžíce jablečného octa a 3 kapek levandulového éterického oleje.

Levandulový hojivý olej
-k masážím a mazání bolavých zad, vysušených rukou, k hojení drobných poranění, popálení od kopřivy či poštípání hmyzem, také na těhotenské strie
50 g levandulových květů naložíme do ½ l kvalitního oleje, necháme 14 dní stát na teplém místě a potom přecedíme. Uchováváme v hezkých skleněných lahvičkách.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková