E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

holubice jaro1 remesla6 zahradni-slavnost31 jaro12 kvetiny28 zahradni-slavnost39 jaro7 jaro2 zahrada12 prodejna-2 zahrada19

Heřmánek pravý

Chamomilla recutita

Heřmánek voní dětstvím a domovem. Je to prastará oblíbená „maminkovská“ bylinka skromného vzrůstu, ale mocného působení. Staří Egypťané ho uctívali a nazývali „květem boha slunce“. Ani naši předkové si však nedovedli představit bez heřmánku léčení horečky, záduchy, zimnice a dalších chorob. Pověra říká, že kdo nosí na hlavě věneček uvitý z čerstvé rostlinky heřmánku, nikdy nebude trpět bolem hlavy. Heřmánek se pěstoval v klášterních zahradách a za druhé světové války se používal jako desinfekční prostředek v lazaretech.

Heřmánek je u nás běžně rozšířenou polní plevelnou rostlinou. Jednoletá bohatě větvená drobná bylina kvete drobnými bílo-žlutými kvítky s charakteristickou heřmánkovou vůní. Od ostatních planých příbuzných druhů rozeznáme heřmánek pravý podle dutého květního lůžka. Heřmánek pravý můžeme snadno vysít na jaře, Na stanovišti se další rok vysemení sám. V květnu až srpnu sbíráme postupně rozkvetlé květy za teplého slunného dne nejlépe v dopoledních hodinách.

Rostlina heřmánku obsahuje zatím zjištěných 109 účinných látek a vědci možná v budoucnu objeví další. Proto má heřmánek také mimořádné široké a všestranné léčebné použití. Hlavní jeho účinek je protizánětlivý. Uklidňuje křeče, psychiku, má hojivé účinky. Používá se také k inhalacím při zánětu dutin. Léčí žaludeční a střevní potíže, popáleniny a používá se k výplachům očí při zánětech a ječném zrnu.
Lze používat dlouhodobě i při výjimečných depresivních stavech po prožité těžké události.
Heřmánek se používá také v kosmetice- čistí pleť, urychluje hojení a posiluje vlasovou pokožku, hodí se k oplachování světlých vlasů.
Heřmánkový odvar slouží k zevnímu použití na léčivé koupele, kloktání při zánětech v dutině ústní, na afty, po vytržení zubů nebo při zánětu mandlí.
Dá se říci, že téměř neexistuje oblast, kde by heřmánek nemohl pomoci.

hermanek-pravy

Pro zdraví duše
Ať tvůj láskyplný pohled, mírná slova, něžný dotek, čisté myšlenky i spravedlivé činy zušlechťují vše vůkol. Tvá duše nechť rozevře svou náruč a jako nenápadná rostlinka heřmánku přijímá světlo ze životadárného slunce a sílu, kterou přijala přemění ku prospěchu všech. Tvé myšlení, mluva i činy buďtež léčivé a pomáhající. Svou lásku vysílej do všech stran tak, jak můžeme číst z květu heřmánku.

Způsob použití
Čaj
Jednu vrchovatou čajovou lžičku spaříme ¼ litrem vroucí vody, necháme vyluhovat a scedíme.
Proti potížím s trávením můžeme přidat fenykl, anýz či kmín

Obklady na oči při zánětu spojivek
heřmánkový čaj v sáčku připravíme obvyklým způsobem a vychlazené čajové sáčky přikládáme na oční víčka 5-10 minut několikrát denně.

Heřmánkový olej
k zevnímu použití při kožních potížích, oděrkách, ranách a odřeninách
Do sklenice vložíme heřmánkové květy, zalijeme kvalitním olejem (byliny musí být ponořené), dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce.

Bylinný polštář
Plátěný polštářek naplníme sušenými heřmánkovými květy a zašijeme. Při bolestech polštářek zahřejeme a přiložíme na bolavé místo.

Heřmánkový odvar

k zevnímu použití na léčivé koupele, na oplachování vlasů a pleti obličeje, na kloktání při zánětech v dutině ústní a po vytržení zubu
50 g heřmánkových květů povaříme 15 minut v 1 litru vody, necháme krátce vyluhovat, scedíme a vlažný odvar používáme na omývání či obklady.

Inhalace
Jednu polévkovou lžíci květů zalijeme dvěma litry vroucí vody do širokého hrnce. Páry vdechujeme pod ručníkem, uvolní se tak dýchací cesty

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková