E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

remesla3 kvetiny17 remesla17 remesla13 nadvori kvetiny18 remesla10 zahrada24 zahradni-slavnost24 prirodni-bytosti zima5 synove-krale-3

Bříza bělokorá

Betula pendula

Bříza je symbolem mládí, svěžesti a krásy. Od pradávných dob byla vychvalována jako ozdoba krajiny a připodobňována ke svižné stepilé dívce. Její bílá kůra a rozevláté tenké větvičky připomínají lidem nevěstu se závojem. Bříza je symbolem přírody, která je v zimě jakoby neživá a teprve zjara, kdy ji slunce zbaví zimních pout, objeví se ve své bývalé mladistvé kráse. Daří se jí na skalách, suťových stráních a v lesích. Snadno se vysemení všude, kde je jen kousek holé půdy.
Bříz je známo asi 120 druhů.

U nás je nejrozšířenější bříza bělokorá, která se může dožívat stáří až 150 let. Její větve jsou zpočátku přímé, později převislé. Bříza je rostlina jednodomá a obojí květy samčí i samičí jsou směstnány do válcovitých jehněd. Tento strom začíná kvést v patnáctém roce života. Od tohoto věku každoročně na podzim uvolňuje obrovské množství nažek s blanitými křídly, které vítr roznese do všech skulin.
Z březového proutí se již odpradávna pletla košťata i košíky. Dřevo se používalo v kolářství na výrobu ojí a loukotí, bylo hojně využíváno také v řezbářství a bednářství. Březová kůra hoří i vlhká, což oceníme zejména při pokusech rozdělat za deštivého počasí v přírodě oheň.

Značný význam má bříza v kosmetice a v lidovém léčitelství. K léčení se používá především list, který se sbírá nejlépe v březnu a v dubnu. Jarní mladé, ještě lepkavé lístky jsou nejúčinnější. V březnu se dají sbírat i nerozvité pupeny, v dubnu, někdy až v květnu v závislosti na počasí se dá stáčet míza břízy, zvaná „březová voda“, která se získává navrtáním kůry a dřeva břízy (u nás je tento zásah zakázán, protože poškozuje stromy, které pak snadno napadají houbové choroby). Z větví poražených stromů se získává i březová kůra, v jejíž vnitřní části zvané též „zelená kůra“ jsou obsaženy stejné látky jako v listech a pupenech. Usušená kůra se rozemílá nebo roztlouká na prášek.

Bříza působí jako výborný močopudný prostředek, který nedráždí ledviny a při správném užívání prokázal přímo skvělé léčebné účinky zejména při ledvinových kamenech a při dně. Má také účinky mírně desinfekční a pomáhá při revmatických potížích. Březové pupeny podporují vylučování žluče, léčí zánět kostí, stimulují jaterní funkce a mají příznivý vliv při onemocnění slinivky břišní a na funkci sleziny.

Zevně se březových listů používá k přípravě osvěžujících koupelí a k omývání pokožky. Taková koupel působí protirevmaticky, podporuje správnou činnost ledvin a také čistí pleť- uvolňuje ucpané póry a podporuje regenerační schopnosti kůže. Svařené listy se také mohou přikládat jako obklady na bolestivá místa při revmatismu. Jemným práškem z březové kůry se zasypávají různé nepříjemné projevy kožních onemocnění. Ve vlasové kosmetice je známý pojem březová voda. Konzervuje se, aby nezkvasila a s přídavkem lihu se z ní vyrábí přípravky k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Březová voda se v severských zemích a v Rusku nechává zkvasit a získává se tak březové víno.

briza

Pro zdraví duše
Sličná bílá bříza může připomínat všem ženám, dívkám a matkám mnoho krásných vlastností a ctností.
Jak nádherná je bělostná čistota, kterou by měla každá z žen chránit ve svém nitru.
Bříza se pohybuje důstojně a ladně ve větru. Působí jako svěží dívka i ve svém zralém věku. Svou náruč láskyplně otvírá k ochraně a bezpečnému úkrytu pro nesčetné množství drobných živočichů a bytostí. Celkově působí vyrovnaně, harmonicky a vyzařuje z ní mír a pokoj.

Způsob použití

Čaj
Na čaj při zánětech močových cest, při tvorbě močových kamenů a chorobách ledvin se užívají dvě až tři kávové lžičky řezaných listů na šálek vroucí vody. Protože se při zvýšeném vylučování tekutin při pití tohoto čaje organismus zbavuje i potřebného sodíku, přidáváme do čaje na špičku nože jedlé sody.

Březový list je velmi vhodný ke kombinacím s jinými bylinami.
Při bolestech svalů a kloubů s horečkami připravíme čaj ze stejných dílů březových listů, květu lípy a černého bezu, přidáme ještě půl dílu mateřídoušky či tymiánu.

Březová koupel
Z množství dvou až tří hrstí čerstvých březových listů na jeden litr vody připravíme 5 až 10 litrů odvaru, který nalijeme do vany.
Tato koupel je výborným prostředkem při onemocnění nebo nedostatečné funkci ledvin, jejímiž důsledky bývají otoky, „voda v těle“ a obezita.

Omývání obličeje
Asi pět polévkových lžic řezaných březových listů se krátce povaří v 1 litru vody, nechá se deset minut vyluhovat a scedí se. Pokožka se oplachuje mírně teplým odvarem.
Nálev z čerstvých nerozvitých pupenů břízy se používá na potírání povadlé starší pokožky obličeje a šíje. Jedna kávová lžička rozdrcených pupenů se přelije polovinou šálku vroucí vody a nechá se hodinu vyluhovat.

Lihový extrakt z pupenů
Deset gramů drtě z pupenů se zalije 50 gramy čistého destilátu a nechá se asi týden stát. Takto připraveným extraktem potíráme uhrovitou pleť, ale také proleženiny a kožní poranění.

Výluh k oplachování vlasů
Do studené vody se dají po jedné hrsti kopřiva, listy ořechu, břízy a bezu černého, jedna lodyha vlaštovičníku a pomalu se vše ohřívá do varu. Vyluhuje se tři minuty. Umyté vlasy a pokožku hlavy namáčíme v tomto výluhu a už je čistou vodou neoplachujeme.
Tento výluh podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání. Vlasy pak vypadají svěže, vzdušně a navrátíme jim tak jejich lesk.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková