E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

bytosti zahradni-slavnost5 jaro17 setkani pav jaro23 nadvori zahrada20 zahrada33 zahrada14 kvetiny1 u-vstupu

Přeslička rolní

Equisetum arvense

Přeslička nám připomíná pravěké stromy z obrazů malíře Zdeňka Buriana. Podle nálezců zkamenělin je dnešní rostlinka skutečně jejich potomkem. Roste na vlhkých travnatých místech podél cest, na okraji luk a polí. Největší léčivý účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť v závislosti na stanovišti obsahuje velké množství kyseliny křemičité, která má obzvláště dobrý účinek při léčení. Přesličku přirozeně nesbíráme na hnojených polích. Přesliček u nás rostou tři druhy: přeslička rolní, bahenní a lesní. K léčebným účelům používáme přesličku rolní, a také přesličku lesní, která je jemnější a roste ponejvíce v lesích.

Svůj latinský název dostala přeslička pro svůj tvar (equus- kůň, seta- žíně), což ve volném překladu znamená koňský ohon. Oblíbenost přesličky jak v lidovém léčitelství, tak i v oficiální medicíně přetrvává od nejstarších dob až do dneška a má velmi široké uplatnění. První zmínka o přesličce se dochovala od antického lékaře Plinia: „Síla přesličky je tak velká, že pouhé držení rostliny v ruce zastavuje krvácení.“ Ve středověku se používala na hojení krvácejících ran a pro léčení ledvin.
Přesto se na ni v průběhu času zapomnělo, avšak farář Kneipp obnovil její význam a vyhlásil ji za „nenahraditelnou a neocenitelnou“ při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a močového měchýře, při ledvinových kamenech a písku. Dále pan farář říká: „Mimořádně poslouží při zastaralých chorobách, při hnisavých ranách, rakovinových vředech, dokonce i při zánětu kostní dřeně. Škodliviny umyje, rozpustí a vypálí. Nečistí jen nádobí kuchyňské, pročež ji mají hospodyňky v lásce, ale čistí též vnitřní i vnější neduhy lidského těla. Přesličkové thé nikdy neškodí. Užívejme ho čas od času jeden šálek.“

Přeslička má silné odvodňovací účinky a používá se jako močopudný lék k léčení močového měchýře, ledvin, ledvinových kaménků, při otocích nohou, plicních onemocněních, krvácejících žaludečních vředech a silné menstruaci i proti kornatění tepen a při revmatických potížích. Přeslička spolu s rozrazilem lékařským je dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti, neboť pročišťuje krev. Je také jedním z nejlepších prostředků při chronické bronchitidě, pravidelným pitím čaje se za pomoci kyseliny křemičité vyléčí tuberkulóza plic, také se zastaví růst zhoubných nádorů. Ještě je třeba zmínit citát nervového lékaře Wagnera- Jauregga: „Dvě třetiny všech nervově chorých by se nemuselo léčit v nemocnici, kdyby měli zdravé ledviny.“ Proto je třeba lidem, kteří trpí depresemi či záchvaty zuřivosti a nervovými onemocněními, doporučit koupele z přesličky a také nechť pijí mnoho vody.

V těhotenství a při kojení se přeslička nedoporučuje k vnitřnímu používání. Naopak její vnější užití je velmi vhodné na posílení vlasů, nehtů i pleti jako kosmetický prostředek.
Koupel v přesličkové lázni pomáhá při poruchách plotének, bolest může ustoupit již po jedné koupeli. Dále prokrví ledviny, pomáhá i při hnisavém zánětu nehtového lůžka, bércových vředech, zánětu kostní dřeně a při vyrážkách.

preslicka-rolni

Pro zdraví duše
Pohleď do své duše. Tak jako přeslička vyčisti vše, co je bolavé, škodí a překáží. Věz, že tví bližní jsou ti nejvěrnějším zrcadlem. Cokoli tě na nich dráždí, hledej v sobě a pak čisti a napravuj. Nahraď kritiku porozuměním a rukou nataženou ke smíru. Neodsuzuj, ale pomáhej tam, kde vidíš nedostatky, ale využij též pomoc druhých. Není náhoda, s kým se na své pouti setkáš, a tak vyjdi ven ze své ulity vstříc prožitím, které, byť by byla těžká, jsou tu ke tvému zrání a vnitřnímu růstu.

Způsob použití
Čaj
pijeme při nemocech ledvin a močového měchýře, k proplachování organismu
1-2 lžičky nati přesličky krátce povaříme v šálku vody a luhujeme 15 minut.

Odvar z přesličky na oplachování vlasů a obličeje
Pomáhá k posílení růstu vlasů, pro zvýšení jejich lesku, na unavenou pleť a lámavé nehty.
V 600ml vody přidáme asi 8 lodyh přesličky rozmačkaných lžící, krátce povaříme, necháme vyluhovat přikryté do mírného vychladnutí. Potom scedíme a přidáme lžíci jablečného octa. Odvarem oplachujeme umyté vlasy a pokožku hlavy, můžeme oplachovat i pokožku obličeje či v odvaru namáčíme konečky prstů.

Sedací koupel
100 g přesličky se dá na noc do studené vody. Následující den se ohřeje až do varu, nechá se krátce ustát, přecedí a nalije do koupele. Neosoušíme se, jen se zabalíme do koupacího pláště a lehneme si na jednu hodinu do postele.

Tinktura z přesličky
Pomáhá proti pocení nohou. 10 g čerstvé přesličky luhujeme 14 dnů na slunci v alkoholu. Denně obsahem protřepeme.

Kašový obklad
Čerstvá přeslička se dobře omyje a pak se na dřevěné desce rozmělní na kaši. Přikládáme na hemeroidy.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková