E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

jaro28 zahradni-slavnost10 housata otevrena-prodejna zahradni-slavnost9 kvetiny24 zahradni-slavnost31 zima10 fontana bratri remesla3 remesla15

Meduňka lékařská

Melissa officinalis

Meduňka je trvalka, která roste v bohatých zelených trsech. Počátkem léta kvete drobnými bílými až nafialovělými kvítky. Celá rostlinka příjemně voní po citrónech. Latinský název meduňky vypovídá o oblibě této rostliny u včel, neboť „Melissa“ znamená řecky včela. Podle řeckých bájí snítka meduňky v prázdném úlu přiláká včelí roj a rostlina rostoucí u obsazeného úlu nedovolí včelám ho opustit. Ve středověku meduňku nosily prosté ženy i urozené dámy v látkových amuletech na krku, aby jim přinášela štěstí v lásce. Věřilo se, že pití meduňkového čaje prodlužuje život, jak tvrdil princ Levellyn, který ho pil až do svých 108 let. Od začátku 17.století mniši v klášteře bosých karmelitánů z meduňky vyráběli slavné karmelitské kapky, které se dodnes s úspěchem používají.

Meduňka celkově uklidňuje, zklidňuje nervy i zažívání. Pomáhá při nespavosti, úzkosti a nervové vyčerpanosti, při bušení srdce, nadýmání, křečových bolestech a proti škytavce.
Je to bylinka vhodná pro děti. Čaj z ní je zklidňuje před spaním, tiší bolesti bříška a nepříjemné pocity v krku. Na celkové pocity můžeme přidat trošku medu, na bolení bříška nesladíme. Meduňka jako mírně uklidňující bylina je vhodná i v těhotenství a při kojení. Můžeme zklidnit žaludek při těhotenských nevolnostech a při kojení zklidnit i děťátko. Při dodržování doporučených dávek nemá vedlejší nežádoucí účinky. Při jejím užívání se však, tak jako všude, řídíme pravidlem: všeho s mírou.

Nať meduňky k sušení sbíráme za suchého počasí nejlépe v poledne od května do července. Nejlepší jsou mladé rostlinky před rozkvětem nebo vršky starších. K jídlu a na čaj z čerstvé meduňky sbíráme lístky od časného jara až do podzimu.

medunka

Pro zdraví duše
Vonná meduňka nám dokáže přinést klid duše v rozrušení a dodává sladkost do života, když jsme rozladění, že se události nedějí podle našich představ.
Její klid a libá citrónová vůně nám připomíná, že i v života víru a zmatku máme ve svém nitru střežit klid a míruplnost chladivé tůně v lesním hvozdu. Pak budeme i při překotných, nepředvídaných a náročných situacích lidmi, kteří vše ustojí a jsou oporou i útočištěm trpícím. Lidmi, kteří působí jako hladina jezerní, jejíž mír a chladivá svěží čistota je jako balzám na bolesti a rány duší bližních.

Způsob použití
Čaj
Meduňkový čaj připravíme obvyklým způsobem (polévková lžíce bylin na ¼ litr vroucí vody)
Tento čaj uklidňuje, pomáhá při pocitu strachu a úzkosti a při bušení srdce.
Při bolestivých křečích použijeme směs meduňky s mátou.
Směs při nespavosti: stejné díly květů lípy, majoránky a meduňky

Karmelitské kapky
Karmelitské kapky jsou vhodné při žaludeční a střevní kolice, bolestech hlavy a nervové slabosti.
Smícháme ½ kg řezané sušené natě meduňky, 20 g citrónové kůry z chemicky neošetřených citrónů, 10 g mleté skořice, 10 g muškátového oříšku mletého a zalijeme 1 litrem kvalitního koňaku. Necháme stát několik dní, pak scedíme a slijeme do menších skleněných lahviček, které uchováme v chladu a temnu. Užívají se maximálně 2-4 lžičky denně.

Koupel pro uklidnění
2-4 hrsti meduňky vložíme do 3 litrů studené vody, zahřejeme a přikryté povařme 15 minut, luhujeme 10 minut, scedíme a vlijeme do koupele.

Voňavý meduňkový polštářek pro dobré spaní
Plátěný polštářek naplníme řezaným sušeným listím meduňky a zašijeme.
Polštářek také pomáhá tišit bolesti- nahřejeme jej a přikládáme na bolestivá místa.

Meduňkový éterický olej
používáme zředěný vodou (1 kapka oleje na 100ml vody) pro zevní použití při poštípání hmyzem, pro odpuzení hmyzu, při bolestech hlavy a revmatismu.

Bylinkový ocet
Při výrobě bylinkového octa naplníme láhev čerstvými bylinkami, zalijeme kvalitním zahřátým octem a necháme 14 dní stát na teplém místě. Potom přecedíme, nalijeme do pěkné lahve a pro ozdobu můžeme vložit i snítku bylinky.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková