E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

stromova-deva zahrada13 kvetiny26 remesla24 remesla7 silf2 kvetiny28 zima12 zahrada3 remesla8 remesla14 zahradni-slavnost39

Měsíček lékařský

Calendula officinalis
Měsíček u nás dříve nechyběl v žádné venkovské zahrádce. Pěstuje se pro své ohnivě oranžové či zářivě žluté květy, ale také pro léčivé vlastnosti, které mají květy i listy. Můžeme se z něho těšit celé léto, neboť jeho zářivé květy vykvétají postupně. Kromě pohody, která z něho vyzařuje, je užitečný i v mnoha dalších směrech. Měsíček by neměl chybět ani v zeleninových zahrádkách, protože zelenině jeho společenství velmi prospívá. Svými silicemi odpuzuje mnohé škůdce.

V Indii se měsíčkovými květy zdobili králové a ve středověku byl považován za znamení lásky. Květy měsíčku si máme dát pod polštář, chceme-li, aby se nám zdály sny o budoucí lásce…

Měsíček je jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin. Při vnitřním podávání čistí krev, léčí především játra a žlučník, dále astma, kašel, bušení srdce, vředové choroby žaludku, dvanácterníku a záněty střev. Dále upravuje menstruaci, hojí vnější i vnitřní záněty, uklidňuje a působí antibioticky. Pomáhá při infekční žloutence, v boji proti rakovině především trávicího ústrojí a ženských orgánů.

Zevně hojí ušní a oční záněty a lze jej použít jako kloktadlo pro záněty v dutině ústní.
Mast a olej se používá zevně k hojení všech ran, odřenin, jizev, popálenin, omrzlin a poštípání hmyzem. Měsíček je bylinou bez vedlejších účinků a hodí se již pro nejmenší děti.

mesicek-lekarsky
Pro zdraví duše
Měsíček vyjasňuje mysl a podporuje radostné tvoření. Dává naději na lepší zítřky, když se nám zdá, že svět je špatný a každá námaha je zbytečná. Jako slunce v pravé poledne prohřeje duši. Slunce a teplo do bylinky sestoupené ať tě prozáří, jdi, rozsévej hřejivé teplo lásky a co zaseješ, také sklidíš.

Způsob použití
Čaj
Jedna vrchovatá lžička se spaří šálkem vody, nechá se krátce vyluhovat a pak se scedí.
Měsíčkový čaj je vhodný pro léčbu jater, žlučníku, zánětů, při kašli a bolestivé menstruaci. Zevně se používá jako kloktadlo, pro výplachy uší a výplachy očí při zánětu spojivek.

Měsíčkový olej
pomáhá při vnějším použití na hojení ran, spálenin, omrzlin a hemeroidů.
Čerstvé oschlé květy trhané před polednem za slunečného dne napěchujeme do čisté zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem a pevně uzavřeme. Vystavíme ji na 14 dní na slunce. Květy pak pustí šťávu- olej, který se usadí na stěnách lahve. Z lahve ho dostaneme ven pomocí čistého lihu z lékárny, který do lahve nalijeme a olej se v něm rozpustí. Tekutinu vylijeme přes cedník do jiné skleničky, kde necháme líh odpařit a zůstane nám čistý olej. Uchováváme ho v uzavřené skleněné lahvičce v temnu.

Měsíčkový olej- macerát
Léčivý olej lze připravit i jednodušším způsobem a to vyluhováním květů v oleji slunečnicovém, olivovém či sezamovém. V pokojové teplotě jej necháme asi týden, pak scedíme přes plátýnko a nalijeme do lahvičky. Používáme stejně jako mast k hojení ran nebo mazání vysušených rukou.

Měsíčková mast

¼ kg čistého nesoleného vepřového sádla roztavíme v kastrůlku na mírném ohni a přidáme jednu vrchovatou dvouhrst nasekaných měsíčkových květů i stonků s listy. Necháme vzkypět, potom odstavíme a necháme přikryté do druhého dne. Druhý den znovu roztavíme a přefiltrujeme přes plátno či přes sítko. V jiné nádobě roztavíme asi 12 g včelího vosku, smícháme dohromady a můžeme přidat asi 5 kapek éterického oleje z levandule, heřmánku (můžeme přidat i pomerančový, geraniový či jiný dle vlastního výběru). Nakonec vlijeme ještě horké do čistého kelímku od krému, necháme ztuhnout a uchováváme v chladničce až dva roky.

Obklad z čerstvého měsíčku
na křečové žíly a na jizvy po neštovicích: oprané čerstvé byliny jemně naklepeme, aby pustily šťávu a přiložíme je na noc jako obklad a upevníme čistou látkou nebo obvazem. Zlepšení je patrné asi po týdnu léčby. Na jizvičky po neštovicích přikládáme teplý obklad z napařené byliny. Šťáva vymačkaná z čerstvých stonků léčí bradavice.

Měsíčková tinktura
Zředěná převařenou vodou je vhodná na obklady při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, při otevřených proleženinách, otocích a dokonce při nádorech.
Plnou hrst květů na 1litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dní na slunci či teplém místě.

Použití v kuchyni
Každý pokrm můžeme rozsvítit a rozveselit, když jej posypeme okvětními lístky z měsíčku společně s petrželkou či pažitkou.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková