E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

na-pastve zahradni-slavnost41 manaskove-divadlo kvetiny29 jaro2 zahradni-slavnost39 zahradni-slavnost2 zahradni-slavnost34 zahrada34 zahradni-slavnost14 zahradni-slavnost33 jaro22

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

Název Eupatoria prý nese po pontském králi Eupatórovi, který jako první použil této byliny při jaterních chorobách. Německy se nazývá Königskraut- královská bylina, což naznačuje, jak nezastupitelnou úlohu má mezi ostatními léčivými rostlinami. Již staří Egypťané výluh z řepíku užívali k léčení očních onemocnění. Avicenna tuto rostlinu vychvaloval jako čistící prostředek, který pomáhá při onemocnění jater. Lidé používají řepík k léčení od dob antiky přes starověk až do naší doby, kdy stále patří k nejvýznamnějším léčivým bylinám pro své svíravé účinky a velký obsah léčivých látek. Patřil za tak významné léčivo, že se téměř považovalo za hřích na něj nohou vstoupit.

Řepík roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest i na svazích kopců. Malé žluté kvítky tvoří hrozny, podobné divizně, avšak mnohem drobnější. Sbíráme kvetoucí nať v době květu a to v červnu až srpnu. V divoké přírodě řepíku ubývá, proto je dobré si zasadit řepík do vlastní bylinkové zahrádky, kde nám poslouží po mnoho roků jako malá lékárnička k rychlé pomoci či dlouhodobějšímu léčení, neboť jeho účinky jsou všestranné.

Řepík má velké účinky při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Jeho protizánětlivé účinky můžeme využít také při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest.
Řepík zlepšuje trávení: podporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev a také tlumí průjmy různého původu. V neposlední řadě užíváme řepík při onemocnění jater, ledvin i močových cest, při revmatismu a chudokrevnosti.

Řepík používáme i zevně. Řepíkovou mast můžeme vřele doporučit při nehojících se ranách, bércových vředech a křečových žilách. Řepíkové koupele, kloktadla i obklady jsou též blahodárné a působí protizánětlivě. Lidé kteří při svém povolání hodně hovoří, by měli preventivně řepíkem kloktat. Při bolestech v krku můžeme ke kloktání použít směs řepíku, šalvěje a tymiánu.
Řepík nemá žádné nežádoucí účinky. Mohou jej užívat i nastávající maminky a kojící ženy.

repik

Pro zdraví duše
Tak jako se řepík umí poprat s každou nemocí, vyjdi i ty vstříc událostem s radostí. Nenech však nic, co tě pálí, utkvět ve svém nitru. Svým vnitřním světlem prosvětli každou hořkost. Též na rány a bolesti druhých můžeš býti hojivým balzámem svou mírností, srdečností a neustávajícím optimismem.

Způsob použití
Řepíkový čaj
Řepík je mimořádně vhodný pro samostatné podávání, ale osvědčil se rovněž do směsí.
Jedna čajová lžička byliny na ¼ litru vody- spaříme a krátce vyluhujeme.
Jaterní směs: řepík kombinujeme s vlaštovičníkem, pampeliškou, čekankou nebo s květem měsíčku.

Pro zevní použití (obklady či koupele) je vhodné řepík kombinovat s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky.
Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme použít spíše nálev, pokud chceme působení razantnější, je na místě podávání odvaru vařeného asi 2 minuty.

Kloktadlo při bolestech v krku
Stejné díly řepíku, květu měsíčku a natě tymiánu připravíme jako nálev a do 250 ml přidáme lžičku šalvějové tinktury.

Koupel
200 g bylinek luhujeme ve studené vodě přes noc. Následující den vše zahřejeme, scedíme a nalijeme do teplé koupele.

Řepíková mast podle Marie Treben
Čtyři plné hrsti bylinek rozřežeme nadrobno, 500 g vepřového sádla zahřejeme tak, jako bychom měli smažit řízky. Bylinky vmícháme do horkého tuku a krátce necháme zapražit. Vše přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, přefiltrujeme přes plátýnko a ještě teplou mast plníme do malých nádobek. Uchováváme v ledničce.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková