E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

zima3 jaro21 kvetiny28 kvetiny18 jaro2 kvetiny15 zahrada24 zima15 kvetiny12 zima14 kvetiny26 zatisi

Řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

Název Eupatoria prý nese po pontském králi Eupatórovi, který jako první použil této byliny při jaterních chorobách. Německy se nazývá Königskraut- královská bylina, což naznačuje, jak nezastupitelnou úlohu má mezi ostatními léčivými rostlinami. Již staří Egypťané výluh z řepíku užívali k léčení očních onemocnění. Avicenna tuto rostlinu vychvaloval jako čistící prostředek, který pomáhá při onemocnění jater. Lidé používají řepík k léčení od dob antiky přes starověk až do naší doby, kdy stále patří k nejvýznamnějším léčivým bylinám pro své svíravé účinky a velký obsah léčivých látek. Patřil za tak významné léčivo, že se téměř považovalo za hřích na něj nohou vstoupit.

Řepík roste na slunečných a suchých místech, na okrajích lesů a cest i na svazích kopců. Malé žluté kvítky tvoří hrozny, podobné divizně, avšak mnohem drobnější. Sbíráme kvetoucí nať v době květu a to v červnu až srpnu. V divoké přírodě řepíku ubývá, proto je dobré si zasadit řepík do vlastní bylinkové zahrádky, kde nám poslouží po mnoho roků jako malá lékárnička k rychlé pomoci či dlouhodobějšímu léčení, neboť jeho účinky jsou všestranné.

Řepík má velké účinky při zánětech v krku, ústech a hrtanu. Jeho protizánětlivé účinky můžeme využít také při angíně, rýmě a zápalech sliznic dutiny ústní a trávicích cest.
Řepík zlepšuje trávení: podporuje vylučování žaludečních šťáv, tvorbu žluče a zvyšuje peristaltiku střev a také tlumí průjmy různého původu. V neposlední řadě užíváme řepík při onemocnění jater, ledvin i močových cest, při revmatismu a chudokrevnosti.

Řepík používáme i zevně. Řepíkovou mast můžeme vřele doporučit při nehojících se ranách, bércových vředech a křečových žilách. Řepíkové koupele, kloktadla i obklady jsou též blahodárné a působí protizánětlivě. Lidé kteří při svém povolání hodně hovoří, by měli preventivně řepíkem kloktat. Při bolestech v krku můžeme ke kloktání použít směs řepíku, šalvěje a tymiánu.
Řepík nemá žádné nežádoucí účinky. Mohou jej užívat i nastávající maminky a kojící ženy.

repik

Pro zdraví duše
Tak jako se řepík umí poprat s každou nemocí, vyjdi i ty vstříc událostem s radostí. Nenech však nic, co tě pálí, utkvět ve svém nitru. Svým vnitřním světlem prosvětli každou hořkost. Též na rány a bolesti druhých můžeš býti hojivým balzámem svou mírností, srdečností a neustávajícím optimismem.

Způsob použití
Řepíkový čaj
Řepík je mimořádně vhodný pro samostatné podávání, ale osvědčil se rovněž do směsí.
Jedna čajová lžička byliny na ¼ litru vody- spaříme a krátce vyluhujeme.
Jaterní směs: řepík kombinujeme s vlaštovičníkem, pampeliškou, čekankou nebo s květem měsíčku.

Pro zevní použití (obklady či koupele) je vhodné řepík kombinovat s kořenem kostivalu nebo s natí kokošky pastuší tobolky.
Pokud chceme dosáhnout jemnějšího účinku, doporučujeme použít spíše nálev, pokud chceme působení razantnější, je na místě podávání odvaru vařeného asi 2 minuty.

Kloktadlo při bolestech v krku
Stejné díly řepíku, květu měsíčku a natě tymiánu připravíme jako nálev a do 250 ml přidáme lžičku šalvějové tinktury.

Koupel
200 g bylinek luhujeme ve studené vodě přes noc. Následující den vše zahřejeme, scedíme a nalijeme do teplé koupele.

Řepíková mast podle Marie Treben
Čtyři plné hrsti bylinek rozřežeme nadrobno, 500 g vepřového sádla zahřejeme tak, jako bychom měli smažit řízky. Bylinky vmícháme do horkého tuku a krátce necháme zapražit. Vše přikryjeme a necháme přes noc vystydnout. Příští den vše lehce ohřejeme, přefiltrujeme přes plátýnko a ještě teplou mast plníme do malých nádobek. Uchováváme v ledničce.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková