E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

jaro22 zahrada5 remesla14 zahrada32 siesta zima8 pes kvetiny11 zima12 rybnik kvetiny24 zahradni-slavnost21

Hluchavka bílá

Lamium album

Hluchavka neboli „hluchá kopřiva“ je někdy k nerozeznání od kopřivy dvoudomé. Jejich listy jsou velmi podobného tvaru, avšak hluchavka na rozdíl od kopřivy nepálí. Skupinky bělostných květů rozkvétají od dubna do září postupně odspodu nahoru kolem lodyhy. Mají příjemnou medovou vůni, chuť mají nasládlou, ale po chvíli se na jazyku mění v hořkou. Hluchavka skýtá po celé léto hojnou pastvu pro včely.
Tato rostlina byla oblíbenou bylinou již ve starověku. Slavným lékařem Pliniem byla doporučována při těžkých průjmových onemocněních, ale i jako obecný protizánětlivý prostředek. Používala se také na spáleniny, řezné a bodné rány, na které se přikládaly obklady z nati. I v naší lidové medicíně se hluchavka používá už od nepaměti pro regulaci nejrůznějších pochodů v těle.

Hluchavka je planá bylina rostoucí kolem plotů, na rumištích, u cest a potoků a známe ji jako zahradní plevel. V Evropě a kolem Středomoří roste asi čtyřicet druhů hluchavek. U nás jich roste asi pět- hluchavka žlutá, skvrnitá, nachová, objímavá a bílá.

K léčení sbíráme květy i listy, které mají v lidovém léčitelství široké uplatnění. Květy hluchavky nachové i hluchavky žluté, zvané pitulník, nám taktéž prokáží dobrou službu, protože i ony jsou léčivé. Nať hluchavky sbíráme také, ale spíše pro zevní použití.
Hluchavka má protizánětlivé účinky, tlumí křečovité bolesti a dovede chránit sliznice. Celkově má uklidňující účinek.

Čaj se pije při menstruačních poruchách a při různých ženských chorobách, při zánětu močového měchýře a močovodů, zánětu ledvin, proti nespavosti a chudokrevnosti. Rozpouští hleny, a proto se podává na odkašlávání při onemocnění dýchacích cest.

Pro celkové nervové posílení se čaj sladí medem. Pro děti je hluchavka výborným lékem na podrážděné bříško a při průjmech.
Zevně se užívá jako obklad či do koupelí na podporu hojení ran, při křečových žilách, popáleninách a hemeroidech.

Čaj z hluchavky má barvu zářivého slunce a jemnou příjemnou vůni. Je vhodný i pro dlouhodobé používání, hluchavka nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky a používá se s oblibou i v homeopatii.

hluchavka bila

Pro zdraví duše
Nenápadná hluchavka, která nepálí nám může ukázat, že i ten, kdo všechny kolem neupozorňuje pouze na svou osobu, ale tiše a věrně koná svou práci, může být velmi užitečný a pomáhat svým trpělivým působením více, než ti, co se derou ostrými lokty do popředí.

Způsob použití
Čaj
Čaj z hluchavky připravíme tak, že vrchovatou čajovou lžičku bylin zalijeme 250ml vroucí vody. Čaj pouze z květů má lahodnou chuť, přidáme-li nať, jeho chuť je poněkud drsnější. Hluchavku můžeme jakkoli kombinovat s jinými bylinami.
Osvědčená je směs faráře Künzleho
Žlutý ledvinový čaj
5 dílů celíku zlatobílu, 3 díly svízele syřišťového a 2 díly květu hluchavky žluté.
Čaj podáváme 3 až 4 krát denně a prospívá při zánětech močových cest, kaméncích, při špatné činnosti ledvin nebo při zbytnění prostaty.

Čaj pro ženy
Pro čaj, který podporuje správné pochody v ženském těle se smíchají stejné díly hluchavky, řebříčku a kontryhele.

Čaj pro uklidnění a při nespavosti
Čaj připravíme ze stejných dílů hluchavky, meduňky a levandule.

Koupel
Nejlepší úpravou pro oblíbenou koupel je macerace a následné převaření.
10-15 celých rostlin i s květy zalijeme asi 3 litry vlažné vody. Necháme přes noc macerovat. Pak ve stejné vodě necháme přejít varem a asi po třech minutách horký macarát nalijeme do koupele.

Obklad
3 vrchovaté čajové lžičky na ½ litru vody spaříme a krátce vyluhujeme. Výluhem namočíme bavlněnou látku a používáme jako teplý obklad.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková