E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

remesla6 pokuseni2 kvetiny5 bile-husy zahradni-slavnost23 zahradni-slavnost15 kvetiny21 u-vstupu remesla24 remesla5 osel pestebni-cast

Divizna velkokvětá

Verbascum Densiflorum berthold

Divizna je královskou svící, která se tyčí do výše a zlatě září do daleka ze skalnatých slunných strání. Je to dvouletá rostlina milující slunce. Prvním rokem vyroste pouze přízemní růžice měkkých stříbřitě chlupatých listů, které na podzim opět uvadají. Druhým rokem vyroste až dva metry vysoká kvetoucí lodyha lákající včely. Vzrostlá divizna je královnou bylinkové zahrady. Její zlatožluté květní koruny s přirostlými oranžovými tyčinkami se rozvíjejí přes noc a za poledne již odkvétají. Divizna nás těmito léčivými květy zásobuje po celé léto až do podzimu, neboť kvítky vykvétají postupně od spodní části kvetoucí lodyhy. Jejich krása nám prozrazuje, že jsou darem z rukou elfů, kteří se o ně s láskou starají.

Z jedenácti druhů divizny jich deset kvete žlutě a jedenáctá, divizna brunátná má květy fialové, růžové nebo bílé. Pro léčebné účely mají význam pouze divizna velkokvětá a divizna sápovitá, které se od sebe liší jen stavbou listů.

Květ divizny má medovou chuť. Jeho léčivé účinky ovlivňují především dýchací cesty. Je to vynikají lék na kašel, především u dětí- podporuje vykašlávání, tlumí křeče průdušek a průdušinek, používá se při bronchitidě, laryngitidě a bronchiálním astmatu. Užívá se zvláště při suchých zánětech s dráždivým kašlem. Působí také protivirově, protizánětlivě a také tiší bolest. Podává se také při zánětech jícnu, žaludku a střev. Spolu s heřmánkem se divizna dává do průduškových čajů a čajů při nachlazení pro děti.
Zevně se nálev z divizny aplikuje na špatně se hojící rány, bércové vředy a k oplachům hemeroidů, kde účinně pomáhá i diviznová mast. Divizna má účinek ochlazující a vysušující.
Květy můžeme sbírat denně před polednem za slunného počasí.

divizna

Pro duši

Buď vznešený, hrdý, ale ne povýšený. Podej ruku bližním ku pomoci a nepovyšuj se nad těmi, jejichž dny nejsou právě slunné. Nevíš, kdy opět ty můžeš kráčet po stezkách tmy a stínu a tví bližní, radujíc se v záři slunce pomohou ti opět na cesty světlem ozářené.

Způsob použití

Čaj
Čaj z divizny připravíme běžným způsobem. Pomáhá při kašli, rýmě, při zánětu průdušek, laryngitidě a bronchitidě. Chlazeným nálevem se kloktá při zánětech v ústech. Nálev můžeme použít i zevně na výše popsané neduhy.
Květy divizny lze dobře kombinovat s jinými bylinami. Při kašli různého druhu přidáváme jitrocel, heřmánek, tymián, mateřídoušku, proskurník či sléz.

Olej na zevní použití
Olej z divizny se používá proti bolestem při křečových žilách a na otoky. Čerstvé květy zalijeme olivovým nebo jiným kvalitním olejem a necháme stát 14 dní na slunci. pak přefiltrujeme a uchováváme v temnu.

Tinktura proti bolestem hlavy, nespavosti a závrati u dospělých
50g sušených květů zalijeme 50g čistého lihu z lékárny. V dobře uzavřené sklenici necháme 14 dní při pokojové teplotě a pak přefiltrujeme (nejlépe přes papírový filtr na kávu).

Sirup z divizny
Sbíráme květy divizny, ale nesušíme je.Vložíme je do sklenice a prosypáváme cukrem, sklenici uzavřeme.Postupně přidáváme další květy a opět prosypeme cukrem.Necháme na teplejším místě.Z květů se postupně uvolňuje šťáva.Necháme vyluhovat několik dnů až obsah úplně ztmavne.Pak sirup přefiltrujeme, nejlépe přes plátýnko, protože obsahuje malé chloupky, které by dráždily.Sirup uchováváme v chladnějším a tmavším prostředí (nemusí být v lednici) a při dostatečném množství cukru je trvanlivý téměř rok.
Osvědčil se při kašli, nachlazení i u zánětu průdušek.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková

 

 

p

span style=“text-decoration: underline;“