E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

divadlo-13 zima10 tanec-s-ruzemi zahradni-slavnost11 remesla9 zahradni-slavnost42 zahrada17 zahradni-slavnost3 jaro7 jaro20 kvetiny18 rybnik

Chrpa polní

Cyanus septum
Chrpě se pro její blankytně modrou barvu lidově říká modrák. Je to planě rostoucí letnička, která se sama vysemeňuje spolu s vlčími máky, koukolem a heřmánkem na okrajích polí. Mezi jasnou červení máků na nás tu tam mrkají jasně modrá očka chrpy. Pochází se středomoří a rozšířila se po celém světě jako polní plevel. Nedaří se jí nikde jinde tak, jako na polích, okolo polních cest a na slunných stráních, kde má dost místa i světla. Škoda, že dnešní přílišnou chemizací zemědělského hospodaření chrpy velmi rychle ubývá.

K léčení používáme květ, který kvete v teplých letních dnech od června do srpna. Sbíráme jej nejlépe po ránu. Na rozdíl od čekanky si chrpa při správném usušení ponechává svou jasně modrou barvu, proto je i krásnou ozdobou každé čajové směsi. Aby si chrpa svou modř zachovala, sušíme jí volně rozloženou ve stínu nebo ve tmě na vzdušném místě, nesmí však přijít na slunce.

Chrpa je spolu s dalšími dvěma bylinami světlíkem a měsíčkem nejcennějším lékem pro léčbu zánětlivých i hnisavých očních chorob. Může se podávat i pro podporu chuti k jídlu a k lepšímu trávení. Samostatně chrpu používáme pouze při léčbě očí, při jiných příležitostech se chrpa míchá do směsí. Hodí se do všech čajových směsí, protože její účinek je univerzální a nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky a bledým sušeným bylinám dodá pěknou barvu.
Zevně se chrpa používá k oplachům unavených očí a na nezdravě vypadající pokožku.
Chrpa se zpracovává i v homeopatii.

chrpa
Pro zdraví duše
I když je chrpa pouze planým plevelem, právě tak jako vlčí mák, dokáže svou veselou barvou rozsvítit celé pole. Vždy potěší pohled poutníka kráčejícího kolem v horkém letním dni.
Tak i každý z nás, i kdyby byl tím nejprostším a sám měl málo, může rozdávat radost a úsměv bohatě všem.

Způsob použití
Oční čaj
Dva díly květu chrpy, po jednom dílu nati světlíku a květu měsíčku a drceného fenyklu. Odvar používáme jako univerzální čaj pro oční výplachy při všech očních zánětech.

Nálev pro koupel očí a pro unavenou pokožku obličeje
Na koupel očí používáme oční vaničku. Jednu polévkovou lžíci chrpových květů (pro koupel očí), dvě lžíce (pro oplachování obličeje), přelijeme sklenicí vařící vody a necháme 10 minut vyluhovat. Obličej ošetřujeme nálevem, necháme uschnout a již neoplachujeme.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková