E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

remesla16 u-vstupu zahrada23 zahradni-slavnost10 zahrada3 remesla11 zima10 zahradni-slavnost37 pastvina jaro26 zima4 zima8

Byliny

 

Byliny, naše domácí lékárna

Slovo úvodem
Země je místem, kam jsme se zrodili a kde máme žít svůj nynější pozemský život. Záleží na každém z nás, jaký směr a cíl tomuto vzácnému daru- lidskému životu dáme. Na tuto pozemskou pouť nám bylo dáno lidské tělo. Přestaňme jej alespoň na chvíli brát jako samozřejmost, ale uvědomme si, že je to nástroj důmyslný a téměř dokonalý. Již sotva narozené nemluvně má plně vyvinuty všechny důležité orgány, které nádherně fungují, ba vše ostatní již dětské tělíčko má- malé prstíky, řasy, obočí a pod nimi bystrá očka, která vše bedlivě sledují. Celý tento zázrak bereme často automaticky a péči o své tělo věnujeme jen nejnutnější čas, avšak pouze do té doby, pokud nenastane nějaká nemoc, či porucha.

V lidském těle je vše dokonale zařízeno, vždy je základem rovnováha a trvalé fungování těla jako celku. Pokud však člověk do Stvořenírebricek danou harmonii a řád nedodržuje, nastane nerovnováha a vše se může projevit nemocí. Kde však hledat pomoc? Dnešní medicína nabízí „zaručeně účinné“ prostředky, které léčí téměř všechny neduhy. Zvykli jsme si, že „jsme léčeni“. Často to však dochází tak daleko, že se léčíme a léčíme, problém poleví, ale později se projeví opět na jiném místě, protože jsme neléčili jeho příčinu. Léčíme se z vedlejších účinků léků a začíná koloběh, ze kterého není úniku.

Avšak tak, jak jsme pro tuto pozemskou pouť byli vybaveni naším tělem, v moudrém řádu Stvoření nám byly poskytnuty i pomoci na této cestě. Země byla vytvořena rukama bytostných a až v její konečné etapě vývoje přišel člověk, který směl užívat jejích darů. Ocitl se zde jako host u plně prostřeného stolu. Nakládal s jejím bohatstvím podle své vůle, později s přemírou a velmi nešetrně. Dnešní stav připomíná člověka, který si sám pod sebou podřezává větev. Zdalipak se dokáže ještě dnes, ve víru zmatků zastavit, zamyslet se a poznat pravé hodnoty, které zde byly od prvopočátku? Zda dokáže poznat, které hodnoty jsou pravé, vzešlé od Stvořitele a tudíž nepomíjející? Co jest pravý život a co jen zdání a pozlátko, které se chvíli blýská, dokud nepřijde chladný závan Pravdy?

Chceme- li vyléčit svou nemocnou duši a bolavé tělo, vyjděme ze svých betonových obydlí a zakouřených měst. V čisté, člověkem nepoškozené přírodě pro nás bytostní připravili lék na všechny neduhy. Pouze naše neznalost vede k tomu, že nedokážeme správně darů přírody používat. V zemi a v podnebném pásmu, kde se člověk narodil, je pro něj připraveno to nejlepší, co potřebuje ke své obživě, ale i k léčení. V přírodě můžeme nalézt nesčetně bylin, jejichž léčivé účinky si nyní v Listech Zahradního dvora můžeme připomenout.
Zde v Zahradním dvoře se snažíme naslouchat přírodě a jejímu hlasu, snažíme se o spolupráci s přírodními bytostmi, k nimž nás může přiblížit naše čisté srdce a radostná mysl. Stačí otevřít svou duši a naslouchat. Láska, čistá radost a ztišená mysl jsou bytostným blízké. To je řeč, kterou hovoří. Naslouchejme i my, které byliny mohou pomoci ke zdraví právě nám. Jsou často nenápadné, prosté a jsou to právě ty, které rostou všude kolem nás, aniž mnohdy víme o  jejich léčivých účincích.

 

kniha-bylinky

 

 

Šikovnou pomocnicí pro rodiny s dětmi nejen na jaro, ale po celý rok je kniha z nakladatelství GRADA – Bylinky pro děti a maminky autorky Magdalény Dobromily Staňkové-Kröhnové. Je určená každému, kdo chce využívat dostupné přírodní prostředky pro své zdraví a zdraví svých blízkých. Dnešní maminky mohou objevit v této půvabné knize moudré rady bylinářek po generace předávané. Všechny rostliny uvedené v knize autorka sama pěstuje, sbírá, kreslí, fotografuje, vaří z nich a připravuje léčivé přípravky a zkouší na sobě a svých třech dětech. Pro rodiny s dětmi vede bylinkové přednášky v mateřském centru Mc Prokůpek – www.mcprokupek.cz

Autorka knihy Magdaléna Dobromila  Staňková přednáší o bylinách i v Zahradním dvoře.

http://bylinkypromaminky.blogspot.com/