E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

brana zima18 jaro10 zahradni-slavnost41 manaskove-divadlo remesla8 jaro20 zahrada28 divadlo-5 zahradni-slavnost27 remesla22 zima15

Řebříček obecný

Achillea millefilium

Řebříček již od antiky používaný jako hojivý a krvácení stavící prostředek se nazýval také bylinou vojáků, neboť Achilles léčil rány spolubojovníků touto rostlinou. Proto jí také někteří lidé nazývají Achillova bylina.
Řebříček je u nás hojnou planu bylinou, roste v trsech, má žebříku podobné lístky a květenství složené z mnoha malých bílých či narůžovělých kvítků. Roste hojně u cest, v příkopech, na suchých loukách a na okraji lesů. Řebříček patří k nejstarším a nejčastěji užívaným bylinám. Je králem v léčbě ženských nemocí. Řebříček znali už staří Keltové a připravovali z něj polévku a čaj. Pro léčení se sbírá kvetoucí nať.

Řebříček je vedle kontryhele hlavní ženskou bylinou. Pomáhá při rozličných ženských onemocněních a potížích, účinně tlumí všechna krvácení a to kupříkladu gynekologická, či krvácení plic a žaludku. Potlačuje křečovité bolesti při menstruaci a bolesti při potížích s trávením. Podporuje chuť k jídlu. Má účinky močopudné, desinfekční a léčí i močové cesty. Mírně snižuje krevní tlak a zvětšuje srážlivost krve. Pití čaje z řebříčku pomáhá při záchvatech migrény, při poruchách jater a zánětech trávicího traktu.
Maria Treben o řebříčku píše: „Protože staré bylináře označují řebříček za „spásu všech chorob“, můžeme ho použít všude tam, kde je už všechno ztraceno. Svou krev pročišťující mocí vyžene z těla mnohé chronické choroby. Jde vždy o to, abychom to zkusili.“
Zevně pomáhá ve formě výplachů a koupelí na ženské potíže, hemeroidy, na nehojící se rány a jako kloktadlo na záněty ústní dutiny. Působení řebříčku je silné, měl by se proto užívat spíše ve směsích s jinými bylinami a nikoli dlouhodobě.

rebricek

Pro zdraví duše
Řebříček podporuje bělobou svých květů pravé ženství a ženské ctnosti. Přináší do našeho života impuls rozvinout v sobě vše čisté.
V dnešní době je prospěšný zejména ženám, aby při rychlém způsobu života nezapomínaly rozvíjet svoji ženskost, projevující se nesobeckou láskou, něhou a čistotou. Dnes je mnoho žen, které vykonávají mužské činnosti a tím svou ženskost ztrácí. Žena má probouzet celou svou bytostí v mužích touhu po ideálu a po něčem krásném, čistém, co možná není ani z tohoto světa.

Způsob použití

Čaj
Pomáhá při nechutenství, křečích žaludku, nadýmání, nachlazení, onemocnění jater a při zánětech trávícího traktu.
Jedna vrchovatá čajová lžička na ¼ litru vody, spaříme a krátce vyluhujeme.

Kneippův královský ženský čaj
4 díly nati řebříčku, 3 díly nati kontryhele, 2 díly květu měsíčku a 1 díl listu šalvěje

1 lžíci směsi zalijeme šálkem vroucí vody a luhujeme 10 minut.

Čaj proti křečovým žilám
stejné díly nati řebříčku, nati slézu a listů pampelišky.

Řebříčková sedací koupel
100 g nati řebříčku namočíme přes noc do studené vody. Pak výluh ohřejeme a vlijeme do koupele.

Tinktura
Láhev naplníme květy řebříčku nasbíraného za slunečného počasí a zalijeme vodkou, slivovicí či čistým lihem z lékárny. Necháme stát 14 dní na teplém místě nebo u kamen. Pak přefiltrujeme.

Sirup z řebříčku
Do velké sklenice vložíme květy řebříčku natrhané za suchého dne na čistém místě. Zalijeme 3,5 l studené vody a přidáme 4 na plátky nakrájené očištěné citróny bez jader. Necháme stát v chladnější místnosti 24 hodin, přecedíme a citróny vymačkáme. Výluh zahříváme a přisypeme ještě 3 kg cukru a 3dkg kyseliny citrónové. Krátce necháme přejít varem a horkým sirupem plníme čisté lahve, do kterých ještě před uzavřením nakapeme trochu rumu (zničíme tak zárodky plísní a alkohol se vypaří). Tento mírně nahořklý, avšak velmi chutný sirup můžeme ředit vodou a pít jako šťávu, či přidávat do čaje.

Použitá literatura: Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková

 

/p