E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

remesla8 zahradni-slavnost20 kvetiny24 zahrada25 siesta kacenky pohled-pres-rybnik kvetiny12 zima12 jaro12 zahrada7 jaro18

Zahradní slavnost jarní rovnodennosti – 20. 3. 2010

 

U příležitosti jarní rovnodennosti byla v Zahradním dvoře Listen uspořádána jarní zahradní slavnost. V přírodě je tento den významným obratem a v tuto dobu střídá jaro končící zimu. V Zahradním dvoře jsme si tento děj připomněli inscenovaným tanečním vystoupením. Mohli jsme shlédnout a skutečně prožít děj, který se v mnohým dosud skryté říši bytostí přírody skutečně odehrává. Bělostná vznešená paní Zima se svým doprovodem přichází, aby předala žezlo své vlády nad krajem, životem a mladistvou silou kypící bytosti jara, Vesně.

zima-a-vesnapredani-vlady

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

brana

Jaro vplouvá do kraje a je slyšet chór ptačích hlasů. Vesna se svými veselými pomocníky skřítky a vílami probouzí celou krajinu z dlouhého pánku. Zima všemu dopřála potřebný odpočinek pod sněhovou peřinou, ale nyní je již čas, pustit se do práce. Země se má opět zazelenat.

vesna-s-pomocnikyvily

Všechny přírodní bytosti jsou již v pilné práci, ačkoli člověku není ještě nic viditelné, pod vlahou zemí, kterou hojně hladí teplé sluneční paprsky, je vše již nachystáno. V pravý čas pak každá rostlina opečovávaná svým elfem, vyšle na povrch své zelené lístky a pak se opět odehraje jako každoročně zázrak, kdy každá květina či strom vydá ze sebe to nejkrásnější a rozvije své nádherné květy. Celá příroda se rozvoní něžnou vůní a ve vzduchu bude slyšet bzukot včel. Krajina po tuhé zimě dosud spící a na první pohled smutně vyhlížející se příchodem Vesny zcela promění v nádhernou rozkvetlou zahradu, která bude odleskem krásy světlých výšin.

spici-zahrada

Probouzejici-se-zahrada
Při jarní zahradní slavnosti bylo tématem a nitkou, která vše prostupovala- znovuzrození a probuzení, které v přírodě nastává každoročně. Vše v přírodě je nachystáno, aby ve správnou dobu nastalo jarní probuzení. A člověk? Ten kráčí lhostejně svými cestami. Avšak právě znovuzrození a probuzení by se mělo týkat v nezmenšené míře i jeho. Po dlouhém spánku ducha k tomu již nastal čas. Očima bytostí přírody je člověk na Zemi vnímán jako rušitel. Jak bylo řečeno slovy velkého bytostného v komponovaném pořadu Jaro světů: „Ano, jenže lidé vše, co jsme s láskou a radostí po dlouhé věky budovali ke cti Boží, zpustošili, zničili a pošpinili. Žijí nyní ve svých betonových městech pod příkrovem svých dusných temných myšlenkových výplodů, odtrženi od pravého života a myslí si, že jsou pány Země i nebe. Jak malí jsou ve své svéhlavosti a pyšné nadutosti!“
Světové dění nyní střásá všechny shnilé plody a k Zemi se blíží síla Světla, která způsobí mocné obraty. Proto je čas ke změně sebe sama. Vše staré nechme za sebou a držme se již jen všeho pravého, světlého a toho, co obstojí před přísným pohledem spravedlnosti Boží.

jarni-venec

V budoucnu budou svátky jara i oslavou znovuzrození Země, která očištěna bude moci po dlouhé zimě opět rozkvést. Nyní je však toto vše ještě před námi.

petrklicjarni-vyzdoba

 

 

 

 

 

 

 

Při této zahradní slavnosti si mohli všichni návštěvníci vyslechnout mnoho posilujících slov, vyzkoušet si jarní zdobení a zvyky, poznávat semínka a větvičky stromů, shlédnout mnoho hezkého, co potěší duši, ale hlavně mohli prožít krásný den a odnést si inspiraci a naději k lepším zítřkům.

zvonickasvice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na závěr zahradní slavnosti jsme všichni vyšli ven na prostranství před altánem do šeřící se zahrady. Přesně v tento čas nastala jarní rovnodennost a ze zvoničky umístěné nad špýcharem se ozvaly poprvé údery zvonu. Dvanáct úderů symbolizovalo dvanáct hodin dne a noci či dvanáct měsíců v roce, neustálý pravidelný koloběh, kterému vše v přírodě zde na Zemi podléhá. Každý z nás obdržel hořící svíci, se kterou pak kráčel do středu zahrady, kde všichni společně ze svých světel utvořili rovnoramenný kříž v kruhu, symbol Pravdy. Za znění krásné hudby pak přistoupili vlajkonoši a posléze i lučištník, který plamenem ze středu kříže zapálil svůj šíp a vystřelil jej vysoko. V dáli, kam šíp dopadl se rozhořel velký oheň.
ohen

Kéž by se i naše duchovní jiskra mohla rozhořet v mocný plamen. A kéž bychom ve spolupráci s ostatními lidmi vytvořili svým působením také zářící kříž, který bude svědčit, že vše, co konáme je v rovnováze a zachvívá se v Pravdě.
zarici-stred-zahrady

Již nyní se můžeme těšit na další krásná setkání v Zahradním dvoře při činorodých dnech, pořádaných každý měsíc, či při zahradních slavnostech. Příští zahradní slavnost letního slunovratu se bude konat dne 19.6.2010.