E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

jaro1 jaro12 tanec-s-ruzemi zatisi cesta-prodejna bile-husy prirodni-bytosti kvetiny7 zahrada5 zahrada17 divky pastvina

Růže šípková

Rosa canina

Starší bratr růže- šípek je keřem krásným v každém ročním období. Na počátku léta kvete něžnými růžovými či bílými květy a na podzim se rozzáří jasně červenými plody. Roste na okrajích lesů, stráních, při polních cestách. Své jméno nedostal nadarmo. Jeho ostré trny- malé šípy mohou způsobit nepříjemnosti každému, kdo není opatrný. Z růže plané bylo vyšlechtěno mnoho rozmanitých druhů růží zahradních.V současnosti se pěstuje asi 8000 kultivarů. Růže je květinou lásky a je o ní složeno mnoho básní a písní. Náš básník J.Seifert se vyznává ze vzpomínek na dětství v básni Šípková růže:

Já šel jsem jednou domů z pouti
a zvonil zvonek stříbrný.
Chtěl jsem si růži utrhnouti,
popíchal jsem se o trny.

A přec mi vždy tak milá byla
ta sladká růže šípková.
Navždy mi dětství ovroubila
Na stráních mého domova…

Šípky znali naši předkové už v době kamenné. Prastarý druh růže keltské byl velmi ceněn už římskými a řeckými lékaři, kteří používali především růžový olej. Růže je nejznámější rostlinou Venušinou a byla vždy součástí „nápojů lásky“. V Evropě se pěstování růží rozšířilo ve středověku, kdy se pěstovaly v klášterních zahradách. Hildegarda z Bingenu nám radí: „A kdož jest vzteklý, nechť vezme růži a trochu šalvěje a na prach je rozetře. A v každé hodině, kdy v něm vztek stoupá, u nosu to podrží.“

Květy růže mají protizánětlivý a protirevmatický účinek. Květ léčí průjem, pomáhá při kašli a jako kloktadlo při bolení v krku, příznivě upravuje střevní mikroflóru po používání antibiotik, pomáhá při silné menstruaci a posiluje játra a nervy. Celkově růže uklidňuje a harmonizuje Má rovněž výborné kosmetické účinky. Používáme kosmetiku s růžovým olejem nebo růžovou vodu. Pravý růžový olej je velmi nákladný.

Šípky obsahují velké množství vitamínu C. Používají se při prevenci a léčení nemocí z nachlazení, chřipkových infekcí, horečce, nedostatku vitamínu C, při rekonvalescenci, celkové únavě a při průjmovém onemocnění. Plody šípku sbíráme před prvními mrazíky a sušíme je rychle do 60- 80°C.

ruze-sipkova

Pro zdraví duše
Šípek nám dodává naději a chuť radostně tvořit. Nevzdávej své úsilí po prvním neúspěchu, naděje nikdy neumírá. Opět seber své síly, vstaň a radostně kráčej životem dále. Na naší pouti je nám dána veliká pomoc, kterou růže symbolizuje a tou je láska. Láska je mocnou léčivou silou. Otevři jí své srdce a rozdávej náruče plné lásky. Podej druhým ruku ku pomoci, pohlaď tam, kde to bolí… Jen tomu, kdo dává, bude dáno. Kdo chce pouze brát, jeho náruč zůstane prázdná.

Způsob použití
Šípkový čaj- výluh za studena
Rozdrcené šípky necháme vyluhovat ve studené vodě přes noc a další den ohřejeme a důkladně přecezený pijeme. Tento čaj bez vaření má výraznější chuť a zachová si vitamíny.

Šípkový čaj- odvar
Celé šípky povaříme několik minut ve vodě a ponecháme několik hodin vyluhovat. Výbornou kvalitu má druhý a třetí odvar. Čtvrtým můžeme zalít vřes, lipový květ nebo mateřídoušku . Drcené šípky vaříme asi 10 minut a vyluhujeme do vychladnutí na pitnou teplotu. Pak přefiltrujeme přes husté sítko či plátýnko, aby do nápoje nevnikly drobné chloupky.

Dětský čaj s květy růží
Smícháme po jednom dílu listů maliníku, ostružiníku, lesního jahodníku, meduňky a červených či růžových okvětních růžových lístků. Tento čaj připravíme běžným způsobem (1lžičku bylin na šálek vroucí vody) a sladíme jej medem. Čaj je dobrý pro zklidnění i běžné pití.

Přírodní šípková marmeláda
V zimě na procházce ochutnáváme přímo z keřů přemrzlé změklé šípky. Pozor však na chloupky uvnitř.

Domácí růžový olej z květů
Asi 30 g čistých okvětních plátků z jakýchkoli růží dáme s 330 ml kvalitního olivového či jiného oleje do skleněné lahvičky a uzavřené necháme týden na slunci. Pak přecedíme a používáme k ošetření pleti, pár kapek oleje do pleťového krému zjemní a zklidní suchou a podrážděnou pokožku.

Šípkový likér
Jako posilující prostředek bývá doporučován i šípkový likér (1 l šípků a 0,5 kg cukru se 8 dní luhuje ve 3 l žitné, pije se pak 1 sklenka denně před jídlem).

Růžová koupel z kytice růží
Pokud dostanete kytici růží a je Vám líto, když ve váze uvadá, můžete si z ní ještě připravit růžovou lázeň: 2-4 hrsti květů růží svaříme asi 5 minut v 1,5 litru vody, scedíme a nalijeme do koupele.
Vychlazený odvar nám může posloužit jako pleťová voda na obličej.

Voňavý červený ocet
Do skleněné lahve vložíme okvětní lístky růží, 3 stonky kvetoucí levandule i s lístky a snítku rozmarýnu. Láhev červeného vinného octa mírně zahřejeme a nalijeme na bylinky, které by měly být ponořené. Necháme vyluhovat dva týdny, pak rostliny vyjmeme a do hotového octa můžeme vložit snítku bylinek na ozdobu.

Použitá literatura:  Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková