E-MAIL:
zahradnidvur@email.cz
TELEFON:
604 204 433

ovce kvetiny4 synove-krale-3 ryby otevrena-prodejna divadlo-5 kvetiny19 divadlo8 cesta remesla21 jaro11 prodejna-2

Dobromysl obecná

Origanum vulgare

Dobromysl je u nás hojná planě rostoucí bylinka, které se daří na slunečných stráních, pasekách, skalách i ve světlých lesích. Často se však pěstuje také v zahradách. Původní druh dobromysli pochází ze středomoří a je známý pod názvem oregano, což řecky znamená „potěšení hor“. Podle řeckých bájí ji Venuše jako první pěstovala ve své zahradě. Řekové a Římané ji používali do koupelí, jako parfém, masážní olej a pro desinfekci a konzervaci potravin. Dobromysl prý chránila před zlými duchy.

Svazeček dobromysli se zavěšoval na stropní trám a aby se zvýšila ochranná moc, přidávalo se i několik snítek třezalky. Sekáčům byla „dobrá mysl“ přidávána do jídla, protože se věřilo, že chrání před hadím uštknutím a navíc tato příjemně vonící aromatická rostlinka dodávala dobrou náladu a chuť k práci. Také barvíři znali dobře tuto rostlinu, z níž vyráběli trvanlivé hnědočervené barvivo. Dobromyslový prášek se dříve užíval přimíchaný ve víně, medu nebo se jedl se sladkými fíky.

Dobromysl se sbírá jako kvetoucí nať za slunečných dní a to nejlépe v poledne. Sušíme ji zavěšenou v kyticích na stinném vzdušném místě, kde nám poslouží i jako pěkná dekorace. Lístky dobromysli jsou výborným kořením.

Dobromysl je velmi univerzální bylinou. Působí blahodárně při křečových stavech i při těhotenských křečích nohou, při úporném dráždivém kašli a nadýmání, dále při epilepsii spolu s dodáváním hořčíku. Podporuje srdeční činnost, trávení a činnost slinivky. Pomáhá při zažívacích potížích, žaludečních neurózách a při nechutenství.

Proslulá je především jako antidepresivum, tedy zlepšuje náladu a má povzbuzující účinky. Též jsou vhodné i uklidňující koupele s nálevem z dobromysli. Při kašli dobromyslovým nálevem můžeme kloktat. Tato bylina by se neměla používat v prvních šesti měsících těhotenství. Éterický olej z dobromysli se používá při rýmě, bolestech zubů a hlavy, do koupelí proti depresi a pro povzbuzení i k masáži.
Dobromysl je vynikajícím kořením, které je pro svou výtečnou chuť vyhledáváno ve všech světových kuchyních, zejména pak v italské a francouzské. Může se dobře kombinovat s majoránkou, bazalkou, bobkovým listem, česnekem, rozmarýnou, šalvějí a tymiánem.

dobromysl

Pro zdraví duše

Úsměv je vzácný dar, který může rozdávat chudák i boháč. V každé, i té nejtěžší situaci hledej nějaký důvod, proč se můžeš radovat. Vždyť radostný smích zažene daleko všechny chmury. Někdy je to těžké, ale bráti život s optimismem je umění hodné králů.

Způsob použití

Čaj
Čaj z dobromysli můžeme připravovat buď z rostliny samotné nebo ze směsí různých bylin. Dobromyslový čaj je vhodný pro celkové posílení, proti depresi, dráždivému kašli, nadýmání, křečím a při bolestivé menstruaci. Pro uklidnění smícháme dobromysl a meduňku s levandulí.
Výborný je i aromatický čaj ze směsi dobromysli, mateřídoušky, šalvěje a máty.

Blahodárná zklidňující koupel
Máme-li za sebou náročný rušný den plný zvratů a psychické zátěže, dopřejme si tuto koupel:
5 polévkových lžic byliny přelijeme litrem vroucí vody a necháme ustát půl hodiny, pak přecedíme a nalijeme do koupele.

Kloktadlo
Dvě kávové lžičky dobromysli spaříme šálkem vroucí vody.

Prášek z dobromysli s medem
Prášek ze sušené byliny smícháme s medem. Malou lžičku tohoto lahodného léku užíváme pro zmírnění kašle a pro zlepšení dýchání.

Čerpáno z knihy Bylinky pro děti a maminky – Magdaléna Dobromila Staňková